آشنایی با انواع سنگ ساختمانی

عمده ترین سنگ هایی كه در عملیات ساختمانی در ایران بكار می روند عبارتند از:

تراورتن - از پر مصرف ترین و ایده آل ترین سنگ های ساختمانی

این سنگ حاصل رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی می باشد. سنگ تراورتن محصول چشمه های آهک ساز قدیمی هستند که از بین آنها تراورتن های سفید که رگه های رنگی و تخلخل یکنواخت تری داشته باشند، از کیفیت بالاتری برخوردارند. اگر چه نحوه تشکیل تراورتن های کم رنگ ناشی از وجود رنگدانه های پراکنده ی اکسید آهن در متن سنگ های تراورتن است، اما دلیل تراورتن های رنگی که بر حسب درصد رنگدانه های اکسید آهن به رنگ قرمز، گردویی، لیمویی وغیره دیده می شوند و دارای نقش هایی که ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های مختلف تراورتن می باشد، ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارد. کاربرد سنگ تراورتن به دلیل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذیری و صیقل پذیری ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل و یکپارچه شدن با ملات، از جمله پر مصرف ترین و ایده آل ترین سنگ های ساختمانی از جمله نماهای مدرن و کلاسیک و محوطه سازی به شمار می رود و انواع مختلف تراورتن ها بر حسب رنگ تقسیم بندی می گردند. نظیر تراورتن قرمز، لیمویی، گردویی، سفید و کرم. این نوع سنگ ها در ایران به عنوان سنگ نما به کار می روند.

گرانیت - از سنگ های ساختمانی بادوام و جلاپذیر

از انواع سنگ های آذرین بوده و بسیار سخت و محكم، بادوام و بسیار جلاپذیر است. ساب زدن و جلاپذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه ای شدن امكان پذیر است. گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیر سازی جاده و راه آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و كف سازی به كار می برند. از انواع گرانیت ساختمانی می توان گابرو، دیاباز كه اصطلاحا به ان گرانیت سیاه هم می گویند نام برد. بیشتر گرانیت ها سخت و چگال هستند و به این ترتیب جزو مصالح بادوام ساختمانی قرار می گیرند. در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محیط های صنعتی را به خوبی تحمل می نمایند. ظاهر گرانیت متأثر از كار انجام شده برروی سطح نهایی آن است كه ممكن است چكشی، كلنگی، تیشه ای یا صیقلی باشد. بهترین نمای سنگ گرانیت حالت صیقلی آن است كه زیبایی رنگ و انعكاس كریستال های آن را نمایش می دهد. سطح گرانیت بر اثر حرارت و تفاوت ضریب انبساط و انقباض بین اجزای كریستالی مختلف آن به صورت سوخته در می آید. استفاده تلفیقی از گرانیت صیقلی و سوخته در ساختمان به علت تضاد، زیبایی جالبی پدید می آورد. در ایران معادن بسیاری وجود دارد كه سنگ های گرانیت با رنگ های مختلف از آنها استخراج می شوند. سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج، برش و صیقل، نسبتاً گران است به همین دلیل بیشتر در نمای ساختمان های مهم به كار برده می شود. از این سنگ برای كف سازی، پیاده روسازی و راه سازی نیز استفاده می گردد.

كوارتزیت - سنگ ساختمانی مشابه گرانیت

این نوع سنگ كه اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می شود دارای ویژگیهای متفاوتی است و از گرانیت سخت تر است. این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است. كوارتزیت را بخاطر ظاهر زبر آن بیشتر در ساختمان های ارزان قیمت و روستایی به كار می برند. رنگ آن بیشتر قهوه ای سوخته، سرخ، خاكستری و قهوه ای است.

مرمریت - سنگ ساختمانی در رنگ های کوناگون

از انواع سنگ های دگرگون است كه در رنگ های سفید، خاكستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نماسازی داخل ساختمان شامل، كف، دیوار و كارهای هنری بكار می برند.

ماسه سنگ - سنگ ساختمانی مقاوم در برابر یخ بندان

این سنگ ها از نوع رسوبی هستند كه از چسبیدن دانه های سیلیس به یكدیگر به وجود آمده اند. مواد این سنگممكن است سیلیس، اكسید آهن و یا خاك رس باشد. سختی و دوام قطعات این سنگ بستگی به نوع چسب آن دارد. رنگ این سنگ ها معمولا خاكستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است. ماسه سنگ كاملا سیمانی شده را ممكن است كاملا خرد نموده و در زیر سازی راه آهن و جاده ها به كار برند. همچنین ماسه سنگ كوارتزی را به عنوان ماسه ریخته گری و ماده اولیه شیشه استفاده می كنند. ماسه سنگ ها ممكن است دارای بافت نرم یا خشن باشند. از نظر رنگ بر اساس ماده چسبنده طیفی از رنگ، سفید، نخودی و خاكستری تا قهوه ای و قرمز را در بر می گیرند. عموماً در برابر یخ بندان مقاومند. سطح نهایی آنها به صورت چكشی، كلنگی و تیشه ای قابل مصرف است و برای نصب آنها از ابزار غیر آهنی استفاده می شود.

سنگ توف

از انواع سنگ های خاكستر آتشفشان بوده كه به علت چسبندگی كم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ریز از آن جدا می شود. این سنگرا به علت سبزی چشم نوازی كه دارد در كار دیوار سازی، پارك سازی و دیوارهای حایل استفاده می كنند.

سنگ آهك - سنگ ساختمانی مناسب برای تزئینات ساختمان

از انواع سنگ های رسوبی است و در سطح وسیعی از نظر اندازه، قواره و شكل و رنگ وجود دارد. سنگآهك را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان، دیوار، تزئینات كف، نماسازی، مجسمه سازی و ستون سازی به كار می برند.

مرمریت

از انواع سنگهای دگرگون است كه در رنگ های سفید، خاكستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نماسازی داخل ساختمان شامل، كف، دیوار و كارهای هنری بكار می برند.

شیست

سنگ های لایه لایه سیاه رنگ می باشند كه از انواع سنگ های دگرگونی هستند و به مصرف فرش كردن كف، پیاده روها، خیابان ها، باغ ها و پارك ها می رسند. نكته ای كه در پایان این مطلب قابل ذكر می باشد این است كه با توجه به میزان ذخائر معادن سنگ های ساختمانی در ایران و میزان استخراج انواع آنها، ایران دارای مقام سوم و چهارم جهان می باشد.