سنگ مرمر دودی
  1. 1. مشخصات سنگ مرمر دودی
  2. 2. ویژگی‌های سنگ مرمر دودی
  3. 3. موارد استفاده سنگ مرمر دودی
  4. 4. معدن سنگ مرمر دودی
  5. 5. قیمت سنگ مرمر دودی


سنگ مرمر دودی


مشخصات سنگ مرمر دودی

کشور ایران سرشار از سنگ‌های طبیعی است. سنگ‌های طبیعی جذاب و کمیابی که در بیشتر کشورها بسیار نایاب است. سنگ مرمر دودی جزو سنگ‌های مرمری است که طرفداران بسیار زیادی دارد. سنگ مرمر دودی یا اسموکی ( SMOKY ONYX ) جزو منحصر به فردترین سنگ‌هایی است که برای ساخت ساختمان‌های لوکس از آن استفاده می‌کنند. سنگ مرمر دودی دارای رنگ زمینه‌ای مشکی و خاکستری روشن همراه با رگه‌های نامنظمی از رنگ سفید و طلایی است. رنگ منحصر بفرد سنگ مرمر دودی به وجود عواملی مانند منگنز و مواد زغالی مربوط می‌شود. کانی اصلی سنگ مرمر دودی مانند دیگرسنگ مرمرها کلسیت میباشد. از مرمر دودی به دلیل ویژگیها و خصوصیات ظاهری که دارد استفاده‌های گوناگونی می‌شود، مانند : استفاده از آن برای پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز‌های لاکچری بعنوان سنگ نمای داخلی و یا سنگ کف. در ادامه به بررسی ویژگیهای سنگ مرمر دودی میپردازیم.

مشخصات سنگ مرمر دودی

ویژگی‌های سنگ مرمر دودی

مانند دیگر سنگ‌های مرمر موجود در طبیعت، سنگ مرمر دودی نیز ویژگی‌های حائز اهمیتی چون عبور نور از خود، جلا و زیبایی ذاتی و... را در خود دارد. مهم‌ترین مشخصه این سنگ حالت ابر و باد مانند و رنگ دودی است که دارد. از این سنگ در پروژه‌های بسیار لوکس و خاص استفاده می‌شود زیرا مرمر دودی علاوه بر زیبایی، جزو سنگ‌های مرمر بسیار گران قیمت نیز محسوب می‌شود. سنگ مرمر دودی دارای سطح صیقلی بوده و در برابر خط و خش بسیار مقاوم است، مانند دیگر سنگ‌های مرمر موجود در طبیعت، دارای تخلخل بسیار پایین بوده و قابلیت جذب آب ناچیزی دارد، که همین موضوع سبب شده از این سنگ مانند دیگر همنوعان خود در مکان‌هایی که در معرض رطوبت و آب قرار دارند مورد استفاده قرار بگیرد. از ویژگیهای دیگری که میتوان برای این سنگ نام برد مقاومت بالایی که در برابر سایش و خمش از خود نشان میدهد را میتوان عنوان کرد. اما باتوجه به ساختار سنگ مرمر، این سنگ در برابر باران‌های اسیدی و مواد شیمیایی از خود واکنش نشان داده، دچار تغییر رنگ ( معمولا تیره‌تر ) شده و سطح صیقلی خود را از دست می‌دهد.

موارد استفاده سنگ مرمر دودی

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های سنگ مرمر دودی استفاده جهت ساخت مجمسه است. همچنین از این سنگ در اماکنی مانند اماکن زیارتی و حرم معصومین استفاده می‌شود. اما مهم‌ترین استفاده‌ای که از سنگ مرمر دودی می‌شود، در بخش‌های داخلی ساختمان به خصوص در آشپزخانه و استفاده به عنوان سنگ کانتر یا حد فاصل بین کابینت‌ها میباشد. همانطور که گفته شد از این سنگ به دلیل مقاومت بالایی که دارد در مکانهایی که در معرض رطوبت و آب قراردارند مانند حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود . نه تنها در سرویس بهداشتی بلکه برای تزئین بخش‌های داخلی مانند قاب آسانسور و راه‌پله‌ها نیز استفاده از سنگ مرمر دودی مرسوم است. از این سنگ در لابی هتل‌های پنج ستاره، سنگ کف ویلا‌های گران قیمت، مصنوعات سنگی و... نیز استفاده می‌کنند.


معدن سنگ مرمر دودی

بدیهی است که معادن زیادی از این سنگ در دنیا وجود ندارد. در ایران نیز این سنگ را می‌توان تنها در معدن سنگ مرمر دودی که در استان کرمان واقع شده است؛ پیدا کرد. مراحل برش این سنگ بصورت کوپ و ارسال آن به کارخانه و همچنین فرآوری آن در کارخانه و سایز بندی مانند سنگهای مرمر دیگر است.

معدن سنگ مرمر دودی

قیمت سنگ مرمر دودی

سنگ مرمر دودی

سنگ مرمر دودی سنگی است که چه در ایران و چه در سایر کشورهای دنیا، به سختی پیدا می‌شود. از این رو یکی از عواملی که بر روی قیمت آن تاثیرگذار است؛ کمیاب بودن آن است. همچنین سنگ مرمر دودی در صورتی که فرآوری شود؛ گران قیمت‌تر خواهد بود. اندازه یا بوک مچ و فور مچ بودن سنگ نیز بر روی قیمت سنگ مرمر دودی تاثیرگذار است. بدیهی است هرچه سنگ سفارشی شما کوچک‌تر باشد؛ قیمت نهایی آن نیز کمتر خواهد بود. ضخامت استاندار سنگ‌های طبیعی برای استفاده 2 سانتی متر است. که طبعا اگر تغییری در ضخامت سنگ ایجاد شود بسته به تکنولوژی مورد استفاده برای انجام اینکار، قیمت نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. طرح و نقوشی که بر روی یک سنگ مرمر دودی وجود دارد از عوامل دیگریست که بر روی قیمت سنگ تاثیر گذار است.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone