دنیای بیکران سنگ مرمریت کرم مارفیل

در میان صدها و شاید هم هزاران نوع از سنگ های طبیعی موجود در جهان که تاکنون استخراج، فرآوری و بازرگانی شده اند، تنها تعداد معدودی از آنها توانسته اند نام خود را در صنعت سنگ ماندگار نمایند و در بین آنها نامی آشنا برای همه، حتی آن دسته از افرادی که اطلاعات کمی از سنگ های طبیعی دارند وجود دارد و این نام چیزی نیست جز مارمول کرما مارفیل (مرمریت کرم مارفیل).

کرم مارفیل مرمریتی با رنگ بژ می باشد که بطور عمده از کوهستان ال کاتو (Alicante, Spain) استخراج می شود، سنگ هایی که از مناطق نزدیک به این کوهستان استخراج می شود نیز با این نام تجاری، بازرگانی می شوند اما محصول اصلی مربوط به کوهستان ال کاتو می باشد که در مجموع 20 معدن در حال استخراج این محصول هستند.

میزان استخراج هر سال در حال تغییر است اما بطور میانگین می توان 500.000 هزار مترمکعب تولید سالیانه این محصول را درنظر گرفت.  فرآوری این سنگ بطور عمده در شهر نوولدا( Novelda) در نزدیکی معدن انجام می شود. تعداد افرادی که بطور مستقیم و برای استخراج و فرآوری این سنگ مشغول به کار می باشند حدود 5000 نفر است.

همانند شهرت اش این سنگ به بیش از 100 کشور جهان صادر می گردد و در بسیاری از پروژه های بزرگ از آن استفاده شده است اما در عین حال محبوب بسیاری از پروژه های کوچک و متراژ پایین نیز می باشد. بدلیل رنگ منحصر به فرد بژ قابل ترکیب با بسیاری از سنگ ها و سایر متریال و طراحی ها می باشد و مهمترین دلیل محبوبیت این سنگ نیز این رنگ بژ منحصر به فرد است.

دسته بندی کرم مارفیلد (سورت بندی)

آنگاه که صحبت از یک ماده طبیعی می شود، به این معنی است که نباید یکنواختی کامل را همچون یک ماده مصنوعی از آن انتظار داشت، با این وجود طیف وسیعی از دسته بندی ها برای این سنگ بر اساس معیارهای زیبایی شناختی توسعه داده شده است.
اما حتی برای متخصصان با تجربه این صنعت، شناسایی و به دست آوردن انواع خاصی از کرم مارفیل ممکن است ناامید کننده باشد و این دشواری با درنظر گرفتن تعداد زیاد شرکت های فروشنده با نام گذاری های متعدد حادتر نیز می گردد.
اولین و شگفت انگیزترین پدیده زمانی آشکار می گردد که فرد شروع به بررسی ساختار کرم مارفیل می نماید و در می یابد که جهانی به یکباره در آن گنجانده شده. بهتر است کرم مارفیل را یک خانواده از مرمریت های مشابه بنامیم که تنها نقاط اشتراک این خانواده رنگ بژ و محل استخراج آنهاست بطور مثال تنها با بررسی دسته بندی این سنگ به تفاوت ها پی میبریم، همچنین درمیابیم که هیچ ساختار همگنی در این محصول وجود ندارد.

 

اولین گام در دسته بندی کرم مارفیل تم رنگی آن می باشد که به دو دسته ی روشن و تیره تقسیم بندی می شود. فاکتور بعدی که برای تیم سورت بندی از اهمیت بالا برخوردار است رگه های این مرمریت و سایر هاله های موجود در آن است. اینکه آیا محصول فرآوری شده دارای رگه می باشد یا خیر؟ و اینکه میزان شدت رگه ها بالاست یا خیر؟ در نظر داشته باشید که این سوالات برای هر دو گروه تیره و روشن اعمال می گردد. اما طبیعت است و فعالیت هایش برای به چالش کشیدن انسان حتی به اینجا ختم نمی شود و این باعث می شود تیم سورت بندی در فرآیند دسته بندی خود، با فاکتور دیگری مواجه گردند، انواع کرم مارفیل با انواع مختلف لکه ها وجود دارد، این لکه ها مانند دانه های برنج به نظر می رسند و البته این دانه ها هم در گروه روشن و تاریک موجود است( در واقع این دانه های برنج لکه های فسیلی هستند) که می توانند همراه با رگه ها ظاهر شوند یا بدون وجود آنها.

 

شاید فکر می کنید دسته بندی سنگ اینجا به پایان رسیده اما طبیعت می گوید: " کمی صبر داشته باشید هنوز کارم با شما تمام نشده" و نوعی دیگر از تفاوت پدیدار می گردد که اسپانیایی ها نام آن را گوناونی آب گذاشته اند. زیرا  هنگامی که سطح محصول سابیده می شود، برخی از آنها مانند امواج اقیانوس به نظر می رسد. این اتفاق به این دلیل است که شکل گیری فسیل ها طبق الگوی موجی است. همچنین مورد دیگری در ایجاد تمایز بین سنگ ها وجود دارد و آن وجود تم صورتی رنگ و سبز است البته هنوز این تم های رنگی در حجم بالا استخراج نشده است ولی یکی از گزینه های دسته بندی را تشکیل می دهد. دسته بعدی از کرم مارفیل که توسط افراد محلی به دسته گل معروف است دارای لکه های سفید است و به شکل یک گل به نظر می رسد و ابعاد این لکه های سفید در حدود یک سکه می باشد، گاهی این لکه های سفید بطور یکنواخت در سطح مرمریت پخش شده اند و گهگاه این پراکندگی یکنواخت نبوده و خود ایجاد دو زیر دسته مختلف را می نماید. و  آخرین بخش از گوناگونی در این سنگ به نام encalizado است که در واقع وجود رگه های سفید لایم استون می باشد.

 

حال باهم نگاهی میندازیم به فاکتورهای اصلی در سیستم سورت بندی کرم مارفیل در کارخانه های فرآوری این محصول، به این نکته توجه داشته باشید نگاه مفرد و واحد به هریک از این فاکتورها کمک شایانی در سورت بندی این محصول با گوناگونی فرآوان دارد، بدین معنی که هر فاکتور بطور جداگانه و به دور از بقیه المان ها مورد بررسی قرار میگیرد :

همانطور که در بالا اشاره شد سه فاکتور اصلی در سیستم سورت بندی مطرح می باشد و هر یک از این فاکتورها به زیر شاخه هایی تقسیم می شوند و سنگ های فرآوری شده با تبعیت از الگویی مانند الگوی زیر به جایگاه اصلی خود منتقل می شوند:

فینیشینگ ها

محبوب ترین نوع فرآوری برای کرم مارفیل کدام است؟ یا کدام فرآوری متداول تر است؟ بدون شک محبوب ترین فینیشینگ سابیده می باشد اما سایر فینیشینگ ها نیز بر روی این سنگ توسط کارخانه های فرآوری اعمال می گردد که به ترتیب عبارت است از : هوند، سند و بوش همر، بطور معمول برای پروژه هایی که فرآوری سابیده را مورد استفاده قرار داده اند بخشی نیز برای فرآوری هوند اختصاص می یابد، عموما سایر فرآوری های نامبرده شده برای سایز های کوچک این سنگ استفاده می شود که مهمترین سایزها عبارت است از 20*10 و 25*10 که مورد استقبال گروه های طراحی و معماری می باشد.

کرم مارفیل در پروژه JW Marriott Marquis Hotel , Dubai) Levantina)


دلایل محبوبیت کرم مارفیل نسبت به سایر محصولات مشابه

اولین فاکتور در موفقیت کرم مارفیل رنگ منحصر به فرد این محصول است، اما توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که در امر استخراج و فرآوری، کرم مارفیل یکی از بزرگترین محصولات در دنیای صنعت سنگ طبیعی می باشد. ذخایر عظیم این محصول به بزرگی یک کوهستان، بدین معنی است که هنوز محصول زیادی باقی مانده است و صنعت هیچ تردیدی از اتمام ذخیره آن در کوتاه مدت ندارد و دهه های بسیاری زمان برای صنعت جهت سرمایه گذاری در این محصول باقی است. اینکه در آینده چه محصولی از دل کوهستان استخراج می شود، با چه تم رنگی، چه نوع رگه هایی و چه تفاوت های دیگر از نظر جنبه های زیباشناختی، جزء اسرار طبیعت است وکسی از آن اطلاعی ندارد، اما کرم مارفیل از یک چیز می تواند مطمئن باشد، میزان تقاضا برای سنگ طبیعی بخصوص مرمریت همچنان در دنیا رو به افزایش است.

توجه: نام کرم مارفیل توسط انجمن ماربل Alicante ثبت شده است.