سنگ چینی
 1. 1. معرفی سنگ چینی
 2. 2. ویژگیهای سنگ چینی
 3. 3. انواع سنگ چینی
  1. √ سنگ چینی الیگودرز
  2. √ سنگ چینی ازنا
  3. √ سنگ چینی نیریز
  4. √ سنگ چینی قروه
 4. 4. کاربرد سنگهای چینی
  1. √ سنگ اسلب چینی در پروژه‌های ساختمانی و دکوراسیون داخلی
  2. √ استفاده از سنگ چینی بعنوان سنگ کف و سنگ نما
 5. 5. معدن سنگ چینی
 1. 6. مشخصات فیزیکی و شیمیایی انواع سنگهای چینی
 

معرفی سنگ چینی

سنگ چینی یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین سنگ‌هایی که در ساخت و ساز می‌باشد و طراحان و سازندگان با استفاده از این سنگ‌ها به نمای خارجی ساختمان و دکوراسیون داخلی زیبایی می‌بخشند. اغلب مردم تصور می‌کنند که سنگ چینی به واسطه اسمی که دارد از کشور چین وارد ایران می‌شود، اما بهره برداری و استخراج این سنگ از معادن کشور خودمان است. در بین سنگ‌های چینی می‌توان به پرطرفدارترین و زیباترین آن‌ها یعنی سنگ چینی الیگودرز، ازنا، نیریز، قروه و سایمان اشاره کرد.
سنگ چینی در ایران به عنوان دسته‌ای از سنگ‌های آهکی با ساختار دگرگون شکل به شمار می‌رود که دارای بلورهای بزرگ و قابل مشاهده می‌باشد. تحت فشار بودن و ایجاد حرارت بسیار بالا برای توده‌ای از سنگ‌های آهکی باعث می‌شود که آن‌ها شکلی دگرگون و ظاهری متبلور به خود بگیرند. تفاوت در ترکیب شیمیایی سنگ و میزان دگرگونی آن بستگی به معدن سنگی که از آن استخراج شده دارد. ممکن است برای شما سؤال ایجاد شود که چه نوع کانی‌هایی در تشکیل این نوع سنگ نقش دارند؟
کانی‌هایی مانند هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و … از جمله کانی‌هایی هستند که موجب تشکیل سنگ کریستالی یا چینی می‌شوند، اما در بین این کانی‌ها، کلیست و ولاستونیت سهم بیشتری از کانی‌های تشکیل دهنده این سنگ را دارند. لازم به ذکر است که اگر میزان کانی کوارتز در میان کانی‌های موجود در این سنگ بیشتر از اندازه باشد، یعنی به همان میزان سختی سنگ بیشتر می‌شود.

ویژگیهای سنگ چینی

سنگ چینی از انواع سنگ‌های ماربل میباشد و از بافت بلورین است. این سنگ با ضخامت کم تولید شده و در بخش‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ کریستال یا چینی از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است بطوریکه حتی اگر ضخامت آن کاهش پیدا کند، می‌تواند مقاومت بالایی از خود نشان دهد و حتی فشار بیشتری را متحمل شود. سنگ‌های چینی که در بازار موجود هستند غالباً رنگ سفید و شکل ظاهری بدون رگه‌ دارند.
بافت کریستالی این‌گونه سنگ‌ها از بلورهایی با اندازه‌های قابل مشاهده تشکیل شده است. این مدل سنگ‌ها با توجه به بافت کریستالی که دارند بسیار مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار می‌گیرند. موارد استفاده از سنگ‌های چینی با بافت کریستالی در تزئینات ساختمان و زیبایی بخشیدن به مجسمه‌ها و دکوری‌های سنگی است.

انواع سنگ چینی

باتوجه به وجود معادن سنگ فراوان در ایران، کشورمان جزء غنی‌ترین کشورهای جهان در خصوص استخراج سنگ چینی میباشدکه سهم قابل توجهی از صادرات را به خود اختصاص داده است، از انواع سنگ چینی میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 


سوالی در رابطه با انتخاب سنگ برای پروژه های خود دارید؟ با ما تماس بگیرید تا از مشاورین گروه راداستون مشورت بگیرید. 021-56544852-8 09122258838

سنگ چینی الیگودرز

سنگ کریستالی یا چینی الیگودرز از جمله سنگ‌های بلورین و روشن است که زمینه آن از تلفیق رنگ سفید با خط‌های نامنظم، رنگ طوسی و مشکی را به نمایش می‌گذارد. میزان براقیت و کیفیت ساب این نوع سنگ به علت بلوری بودن آن است. همین موارد باعث شده تا سنگ کریستالی الیگودرز به یکی از بهترین و زیباترین سنگ‌های سطح جهان تبدیل شود. این سنگ ساختمانی به واسطه جنس براق و درخشانی که دارد گزینه مناسبی برای نمای خارجی ساختمان به حساب می‌آیند. همچنین قابلیت انعکاس نور را دارند. بسیاری از طراحان آپارتمان‌های مدرن توصیه می‌کنند که برای فضاهای کم نور از این نوع سنگ‌ها استفاده کنید. برش این دسته از سنگ‌ها به شکل اسلب است و در طرح‌های بوک مچ و فورمچ تولید می‌شوند. این نوع طراحی‌های زیبا و چشمگیر باعث شده تا از این مدل سنگ‌ها در طراحی سنگ فرش، دیواره‌های لابی و طراحی‌های سالن‌های مجلل و بزرگ استفاده کنند. سنگ چینی الیگودرز

سنگ چینی ازنا

معادنی که سنگ‌ چینی ازنا از آن استخراج و بهره برداری می‌شوند، در استان‌ لرستان قرار دارند. این سنگ به عنوان یکی از مدل‌های آهکی و با خاصیت دگرگونی سنگ‌های کریستالی است که می‌توانید از دیدن بافت بلورین ریز آن لذت ببرید. مواد و عناصر تشکیل دهنده سنگ‌های چینی ازنا از کربنات کلسیم به عنوان مهم‌ترین ماده، اکسیدهای آهن، پتاسیم، سدیم، منگنز و منیزیم می‌باشند. رنگ خالص این سنگ سفید و درخشان است و دلیل داشتن اندکی ناخالصی مانند کربن، کلرید، هماتیت و لیمونیت در طیف‌های رنگی خاکستری، مشکی، سبز، صورتی، قرمز و یا کرم دیده می‌شوند. توجه داشته باشید که هر چقدر زمینه سنگ شفاف‌تر شود و رگه‌های آن کاهش پیدا کند. با قیمت کمتری به بازار عرضه می‌شود. سنگ چینی ازنا

سنگ چینی نیریز

سنگ چینی نیریز به واسطه ترکیبات مواد و کانی‌هایی که در آن وجود دارد، در طیف رنگ‌های سفید روشن تا رنگ‌های تیره مانند خاکستری تولید می‌شوند. اگر رنگ این نوع سنگ‌ها به طور کامل سفید و درخشان باشند، یعنی میزان خالص بودن آن بسیار زیاد است، اما اگر در سنگ مقدار قابل توجهی ناخالصی وجود داشته باشد، رنگ آن دچار تغییراتی می‌شود و هر چه میزان کربن آن افزایش پیدا کند، سنگ‌ها رنگ کدر و تیره‌تری به خود می‌گیرند. معمولاً سنگ چینی سفید و خالص با قیمت بیشتری نسبت به قیمت سنگ‌های چینی ناخالص در بازار توزیع می‌شود.
سنگ‌های چینی نیریز در دسته بندی سنگ‌های ماربل قرار می‌گیرند، این سنگ‌ها با شکل بلوری و زیبایی که دارند گزینه ایده آلی برای جذابیت بخشیدن به طراحی دکوراسیون داخلی هستند. مقاومت بالای این سنگ در ضخامت بسیار نازک این سنگ‌ها در نوع خودش جالب است. سنگ چینی نیریز

سنگ چینی قروه

یکی از بهترین سنگ‌هایی که می‌توان از آن برای تزئینات نماهای خارجی و داخل ساختمان استفاده کرد، سنگ چینی قروه می‌باشد. این سنگ‌ها مقاومت بسیاری دارند و کارایی آن‌ها باعث شده تا طراحان و سازندگان برای تزئین نما این نوع سنگ‌ها را انتخاب کنند.. البته این مدل سنگ‌ها به دلیل رنگ سفید و خالصی که دارند به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید از آن‌ها در فضاهای داخلی منزل خود استفاده کنید.
سنگ چینی قروه با وجود بافت کریستالی نسبتا بزرگی که دارد، با قیمت بسیار مناسبی روانه بازار می‌شود. در واقع یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث محبوبیت این نوع سنگ شده‌است، قیمت مناسب آن در مقایسه با کارایی و کیفیت بی نظیر آن است. سنگ چینی قروه

کاربرد سنگهای چینی

سنگ چینی درخشندگی چشم گیر و جلای منحصر به فردی دارند. همین امر موجب می‌شود که بیشترین استفاده را برای زیبایی بنا داشته باشند. همان طور که در ابتدا عنوان کردیم، سنگ‌های چینی به عنوان سنگ‌های کریستالی در بازار معرفی شده‌اند و دلیل مقاومت بالایی که دارند به طراحان و سازندگان این امکان را می‌دهند تا بتوانند از آن‌ها در قسمت‌های مرطوب و خشک استفاده کنند. میزان چسبندگی در سنگ‌های چینی قابل ملاحظه است است و بدون هیچ گونه مشکلی بوسیله دوغاب و سیمان به نمای داخلی ساختمان و یا مکان مورد نظر برای نصب چسبانده می‌شود. البته میزان چسبندگی سنگ‌های چینی در مقایسه با سنگ تراورتن از میزان متوسطی برخوردار می‌باشد. زیرا سنگ تراورتن نسبت به سنگ‌های دیگر چسبندگی بسیار بالایی دارد.
مواد اولیه و کانی‌های تشکیل دهنده و بافت کریستالی در سنگ چینی باعث شده انده تا این سنگ در مقابل نفوذ آب، مقاومت بسیار زیادی داشته باشد. به همین دلیل، در بسیاری از مکان‌هایی که به نظافت و پاکیزگی سرویس‌های بهداشتی خود اهمیت می‌دهند از سنگ‌ چینی استفاده می‌کنند.

سنگ اسلب چینی در پروژه‌های ساختمانی و دکوراسیون داخلی

مقاومت بسیار بالای سنگ اسلب چینی به گونه‌ای است که آب را جذب خود نمی‌کند، در نتیجه می‌توان گفت بهترین گزینه برای استفاده در بخش‌های خشک و نسبتاً مرطوب ساختمان اسلب سنگ چینی است. همان طور که گفتیم میزان چسبندگی و ماندگاری در این سنگ بسیار بالا است و به آسانی می‌توانید آن را بوسیله سیمان و دوغاب بر روی سطح مورد نظر بچسبانید.
موضوعی که در مورد سنگ‌های چینی برای طراحان و سازندگان بسیار اهمیت دارد، قیمت این سنگ‌ها است. سنگ‌های چینی معمولاً قیمت مشخص و ثابتی ندارند، قیمت گذاری این سنگ‌ها بر اساس تعرفه تعیین شده معادن استخراج کننده می‌باشند. سنگ چینی

استفاده از سنگ چینی بعنوان سنگ کف و سنگ نما

سنگ چینی گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در نمای خارجی، فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان و البته سنگ کف است. این سنگ از نظر جذب آب و میزان چسبندگی بر سیمان، در بین دو سنگ گرانیت و سنگ تراورتن قرار دارد. در واقع سنگ‌های چینی به میزان سنگ تراورتن دوغاب را جذب نمی‌کنند و بیشتر از سنگ گرانیت چسبندگی دارد. سنگ‌های چینی یکی از رایج‌ترین انواع سنگی‌هایی است که در گذشته کاربرد زیادی برای نمای ساختمان داشته است.
کافی است به ساختمان‌ها و خانه‌های قدیمی‌تر در مناطق گرمسیر کشور دقت کنید، خواهید دید که در نمای اصلی تعداد زیادی از این خانه‌ها سنگ‌ چینی استفاده شده است. همان طور که گفتیم رنگ شفاف و درخشان این سنگ‌ها باعث می‌شود که گرمای زیادی را به نمای ساختمان جذب نکنند، بنابراین آب و هوای ساختمان حالت تعادل خود را حفظ می‌کند و گرم نمی‌شود. در برخی از معادن، سنگ چینی می‌تواند از نظر کیفیت وارد عرصه رقابت با سنگ‌های گرانیت و تراورتن شود. سنگ چینی

معدن سنگ چینی

همان طور که در بخش‌های قبلی مقاله اشاره کردیم، قطب استخراج و فرآوری سنگ چینی و یا بهتر بگوییم مهمترین مرکز معدن سنگ چینی استان لرستان است. سنگ‌های این منطقه غالباً از نوع کریستالی هستند و مزایا و ویژگی‌های بسیاری دارند. از مهم‌ترین مزیت‌های سنگ‌های کریستالی که در معدن سنگ چینی وجود دارد می‌توان به استحکام و ساب پذیری بالای آن‌ها اشاره کرد. سنگ‌های چینی دارای رنگ‌های شفاف و روشن هستند و معمولاً رگه‌های تیره‌ای ندارند، البته در مدل‌های دیگر سنگ‌های چینی که از کیفیت کمتری برخوردارند، خطوط مشکی و خاکستری این رگه‌های تیره را روی زمینه سنگ نمایان می‌کنند بسته به این موضوع که سنگ از کدام معدن سنگ چینی و واقع در کدام منطقه استخراج می‌شود ویژگیهای متفاوت تری از خود نشان می‌دهد. سنگ‌های چینی معادن استان لرستان با وجود کیفیت بسیار بالا با قیمت مناسبی روانه بازار می‌شوند. با توجه به این که کشور ما از معادن سنگ بسیاری برخوردار است، می‌توان برای ساخت و ساز و ایجاد تغییرات به جای صرف هزینه برای استفاده از مصالح و متریال مانند آسفالت و موزاییک و ضایعات سنگی، از اسلب سنگ‌ چینی استفاده کنید ( وقتی از معدن سنگ چینی، سنگ را به شکل کوپ استخراج میکنند و به کارخانه میفرستند، در مرحله فرآوری کوپ برش داده شده و بدون سایز بندی به شکل اسلب به بازار عرضه می‌شود ) . در حال حاضر سنگ‌های چینی بیشترین کاربرد را در سنگ فرش‌ها و دیوارهای فضای داخلی و خارجی دارند. این سنگ‌ها بسیار مقاوم هستند که همین مقاومت باعث می‌شود طول عمر طولانی‌تری داشته باشند. معدن سنگ چینی

 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی انواع سنگهای چینی

آنالیز میزان مطلوب تخلخل جذب آب وزن مخصوص مقاومت فشاری مقاومت سایشی رنگ
سنگ چینی الیگودرز MIN MAX Petty 1 0.15 0.7 2.5 2.7 500 1400 3 6 سفید و مشکی
سنگ چینی ازنا ازنا 0.29 0.22 2.79 1000 3 سبز، سفید، مشکی
سنگ چینی نیریز MAX MIN 1 Petty 0.7 0.15 2.7 2.5 1400 500 6 3 سفید و مشکی
سنگ چینی قروه قروه 0.44 0.08 2.71 542 3 سفید و مشکی
سنگ چینی سایمان سایمان 0.74 0.26 2.693 591 0.3 سفید و مشکی

 

مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone