سنگ مرمر آبی
  1. 1. سنگ مرمر آبی
  2. 2. ویژگی‌های سنگ مرمر آبی
  3. 3. موارد استفاده سنگ مرمر آبی
  4. 4. معدن سنگ مرمر آبی
  5. 5. قیمت سنگ مرمر آبی


سنگ مرمر آبی

به جرات می‌توان گفت سنگ مرمر آبی یکی از باشکوه‌ترین و خاص‌ترین سنگ‌هایی است که تا‌ به‌حال در طبیعت یافت شده است. سنگی بسیار جذاب و با طیف رنگی آبی که می‌توان از آن در بیشتر بخش‌های ساختمان استفاده کرد.
سنگ مرمر آبی از خانواده مرمرها بوده و تمامی ویژگی‌های آن‌ها را دارد. اما نکته حائز اهمیت در مورد این سنگ، گران قیمت بودن و کمیاب بودن آن است، سنگ مرمر آبی را بیشتر در سازه‌های لوکس مورد استفاده قرار می‌دهند.


مرمر آبی

ویژگی‌های سنگ مرمر آبی

یکی از ویژگیهایی که باعث می‌شود سنگ مرمر مورد توجه قرار بگیرد تخلخل کم و جذابیت ظاهری می‌باشد که این سنگ داراست. این سنگ به طور طبیعی جلای نسبی دارد. اما برای مقاومت بیشتر آن را بعد از برش به صورت اسلب ؛ پولیش کرده و جلا می‌دهند.
سنگ مرمر آبی مانند تمامی سنگهای مرمر دیگر، به دلیل ساختار داخلی که دارد؛ نور را از خود عبور می‌دهد و همین ویژگی سبب می‌شود تا زمان استفاده از این سنگ، نوری که از آن عبور می‌کند، به محیط بازگردد و روشنایی و نور زیبایی به محیط ببخشد.
سنگ مرمر آبی برخلاف قابلیت عبور نور، گرما را از خود عبور نمی‌دهد؛ بنابراین هموراه سطح آن خنک می‌ماند. استفاده از این سنگ در یک بخش ساختمان، از گرم شدن آن جلوگیری می‌کند.
سنگ مرمر آبی جلاپذیری بسیار بالایی دارد، نفوذ پذیری آب در این نوع سنگ بسیار پایین می‌باشد که همین موضوع سبب می‌شود که این سنگ در محیط‌های مرطوب نیز مورد استفاده قرار بگیرد.


موارد استفاده سنگ مرمر آبی

کاربرد سنگ مرمر آبی

به دلیل گران قیمت بودن سنگ مرمر آبی از آن بیشتر در ساخت وسایل تزئینی استفاده می‌کنند. اما دیده شده در بخش‌های زیادی از نمای داخلی ساختمان نیز آن را به کار برده‌اند. از جمله: کانتر آشپزخانه، دیوارهای داخلی ساختمان، راه پله‌های ساختمان‌های لوکس، دیوار بین کابینت‌ و....

قیمت مرمر آبی

ساخت لوازم تزئینی با سنگ مرمر آبی بسیار رایج است. برای مثال در کشورهایی مانند چین از آن برای ساخت مجسمه‌های جذاب، سینی پذیرایی، استکان‌های چای، قاشق‌های غذاخوری تزئینی و دیگر لوازم تزئینی به کار می‌رود.
نوعی دیگر از سنگ مرمر آبی وجود دارد که به آن مرمر آبی پالساندرو می‌گویند. این نوع مرمر آبی تنها در ایتالیا یافت می‌شود. از آن در ساخت بخش‌های داخلی سازه‌های خاص استفاده می‌کنند. متداول‌ترین کاربردها برای تزئین کف، دیوار، قرنیز پنجره و کانتر آشپزخانه و سینک استفاده می‌شود.
سنگ مرمر آبی در صورت موج‌دار بودن، به عنوان تابلوهای تزئینی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. برای مثال آن‌ها را به قطعه‌های کوچک برش داده و برای نصب بر روی دیوار آماده می‌کنند. سنگ مرمر آبی موج‌دار یادآور دریا بوده و زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشد.


سنگ مرمر آبی

اما یکی از استفاده‌های رایج از سنگ مرمر آبی، استفاده در اماکن مذهبی است. رنگ آبی آرامش بخش بوده و به دلیل جلا و شکوه خاصی که به محیط می‌بخشد؛ انتخاب خوبی برای مکان‌های مقدس و اماکن مذهبی مانند مساجد و عبادتگاه‌ها است.
استفاده از سنگ مرمر آبی در ساخت بدلیجات نیز بسیار رایج است. به باور برخی از افراد، این سنگ می‌تواند آرامش روحی به همراه داشته و غم و ناراحتی را از فرد دور کند. بنابراین قطعاتی از سنگ مرمر آبی را در انگشتر یا دستبند قرار داده و از آن استفاده می‌کنند.


معدن سنگ مرمر آبی

سنگ مرمر آبی بسیار کمیاب است. بنابراین معادن کمی از آن نیز در ایران وجود دارد. با این حال نمونه‌هایی از این سنگ را میتوان در شهر ارومیه، قروه و سنندج یافت. البته هرکدام از آن‌ها سورت‌های متفاوتی دارند. بدیهی است، سنگ مرمر آبی، رنگ خود را از منگنز گرفته و هرچه منگنز درون یک سنگ مرمر بیشتر باشد؛ رنگ آبی آن تیره‌تر و خالص‌تر است.
در استان فارس نیز معدن سنگ مرمر آبی وجود دارد. سنگ مرمر آبی این معدن مرغوب بوده و جزو مرمر‌های گران قیمت ایرانی می‌باشد. این نوع سنگ مرمر را به دیگر کشورهای منطقه نیز صادر می‌کنند.


معدن سنگ مرمر آبی

قیمت سنگ مرمر آبی

تمامی ویژگی‌هایی که در قیمت سنگ مرمر دخیل است؛ بر روی سنگ مرمر آبی نیز تاثیر گذار است. با این تفاوت که فاکتور اصلی تعیین کننده قیمت در سنگ مرمر آبی، خلوص رنگ آبی سنگ است.
سنگ مرمر آبی نه تنها طیف‌های آبی تا خاکستری را در خود جای می‌دهد؛ بلکه طرح‌ و نگارهای سفید و طلایی با هاله و موج نیز در آن‌ها وجود دارد. در حین استفاده مرمر آبی آن‌ها را به صورت بوک مچ و فور مچ در کنار هم قرار می‌دهند که این حالت از سنگ قیمت سنگ را افزایش می‌دهد.
سنگ‌های مرمر آبی خالص از نظر قیمت بسیار گران قیمت و بسیار کمیاب هستند. بنابراین اغلب از سورت‌هایِ با ناخالصی بیشتر در سازه‌ها استفاده می‌شود.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone