سنگ چینی ازنا
 1. 1. سنگ چینی ازنا
 2. 2. سنگ اسلب ازنا
 3. 3. معدن سنگ چینی ازنا
 4. 4. قیمت سنگ چینیسنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا
سنگ چینی از نوع سنگ‌های آهکی یا دولومیتی است. سنگی که ذرات و کانی‌هایش طی صدها سال فشار و حرارت زیر زمین را تحمل کرده و دوباره متبلور شده‌اند. این سنگ‌ دچار دگرگونی شده و با کانی‌های دیگری نیز ترکیب شده‌ است.
سنگ چینی ازنا که از معدن شهری به همین نام استخراج می‌شود؛ جزء معدود سنگ‌‌های چینی است که از نظر کیفی در سطح بالایی قرار دارد. سنگ‌های طبیعی از جمله سنگ چینی ازنا را به صورت اسلب، تایل، پله، طولی و ... فرآوری می‌کنند. سنگ چینی ازنا جزء پرکاربردترین نوع برای استفاده در بخش‌های مختلف ساختمان است. این سنگ از دیرباز در خانه‌های ایرانی به‌کار رفته است اما به دلیل نبود تکنولوژی روز، استفاده از آن تنها در ابعاد کوچک امکان پذیر بود. در گذشته از روش‌های انفجاری برای استخراج این سنگ استفاده می‌کردند به همین دلیل امکان بهره‌وری کمی وجود داشت. اما اکنون با استفاده از فناوری‌های روز دنیا می‌توان آن را به مراتب بهتر از گذشته از دل معادن استخراج کرد.
سنگ چینی ازنا دارای رنگ زمینه‌ای سفید بوده و خطوطی نامنظم به رنگ طوسی و مشکی نیز درون آن دیده می‌شود. این سنگ به سبب ذات کریستالی که دارد ظاهری صیقلی داشته و نور را به خوبی منعکس می‌کند. بنابراین از آن می‌توان برای روشن‌تر جلوه دادن بیشتر ساختمان‌ها بخصوص در بخش‌های داخلی ساختمان استفاده کرد. این سنگ از نظر ظاهری شباهت‌هایی با سنگ مرمر و سنگ مرمریت سفید دارد. در پروژه‌هایی که قرار است هزینه‌ای نسبتا ارزان‌تر داشته باشند از سنگ چینی ازنا به جای مرمر یا مرمریت که گران‌تر هستند؛ استفاده می‌شود.
اگر سنگ چینی ازنا را با نمونه‌های خارجی مقایسه کنید؛ متوجه خواهید شد که این سنگ هم از نظر کیفیت و زیبایی و هم از نظر قیمت بسیار مناسب‌تر خواهد بود. البته برخی‌ از عوامل هستند که به طور مستقیم بر روی قیمت سنگ چینی ازنا تاثیر می‌گذارند که این عوامل شامل موارد زیر هستند.
_ هرچه  سنگ یکدست، روشن و بدون هاله های سبز و سیاه باشد تاثیر بیشتری بر روی قیمت سنگ چینی خواهد داشت و درواقع باعث میشود آن سنگ چینی ازنا  قیمت بالاتری داشته باشد.
_ ضخامت سنگ تاثیر مستقیم بر روی قیمت سنگ چینی دارد. بطور مثال اگر سنگ‌ چینی ازنا به صورت استاندارد 2 سانتی‌متر برش زده شود  قیمت بالاتری نسبت به سنگ‌های با ضخامت حدود 1.6 یا 1.9 سانتی‌متر می‌تواند داشته باشد. ضخامت‌های بالای 2 سانت نیز بسیار گران‌تر هستند و اغلب برای صادرات به کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
_ هر چه قدر ابعاد سنگ بزرگتر و بصورت بوک مچ و فورمچ باشد قیمت سنگ چینی بالاتر خواهد بود.
_ کیفیت فرآوری سنگ از نظر ساب و برش بر روی قیمت سنگ چینی تاثیر خواهد گذاشت.

سنگ اسلب ازنا

سنگ اسلب ازنا
استفاده از سنگ اسلب ازنا روز به روز افزایش می‌یابد. سنگ چینی ازنا به سبب رنگ سفید خالص و جلای نسبی که دارد به وفور در سازه‌های زیادی استفاده می‌شود. برخی از مهندسان سازه معتقد‌ند اگرچه سنگ اسلب ازنا نسبت به دیگر سنگ‌های چینی ارزانتر است؛ اما به زودی می‌تواند جای سنگ‌های بسیار گران را بگیرد.
استفاده از سنگ اسلب ازنا به دلیل رگه های مورب و طولی گزینه خوبی برای اجرا به صورت اسلب های بوک مچ (شیوه همگونی کتابی بنحوی که رگه های دو قطعه سنگ بزرگ متقارن یکدیگر باشند) و فورمچ (۴ قطعه اسلب متشکل از دو بوک مچ بر روی هم بنحوی که رگه‌ها در اضلاع مشترک متقارن باشد) در سازه‌های مختلفی مرسوم هستند.
سنگ اسلب ازنا دارای ویژگی‌های زیادی است که آن را برای استفاده در محیط داخلی و خارجی ساختمان بسیار مناسب میدارد. از جمله اینکه سنگ چینی ازنا دارای رنگی سفید و بدون ناخالصی است و به دلیل مقاومت سایشی و خمشی نسبتا خوبی که این سنگ دارد؛ می‌توان از آن در بخش‌های مختلف سازه‌های صنعتی، مسکونی، تجاری و... استفاده کرد.
به طور کلی موارد زیر جزو ویژگی‌های سنگ اسلب ازنا می‌باشند.
 • دارای سطحی صیقلی و صاف
 • میزان تخلخل بسیار پایین
 • جذب آب بسیار پایین
 • مقاومت نسبتا خوب در برابر خوردگی و ساییدگی
 • مناسب جهت استفاده های گوناگون
 • مقاوم در برابر حرارت ملایم
 • مناسب برای استفاده در آب و هوای معتدل

باتوجه به ویژگی‌هایی که در مورد سنگ اسلب ازنا بیان کردیم؛ بدیهی است که می‌توان در بخش‌های زیادی از ساختمان آن را به کار برد. از جمله پرکاربردترین استفاده‌های سنگ اسلب ازنا موارد زیر می‌باشند.
 1. فضای داخلی ساختمان
 2. سنگ فرش کف هال، پذیرایی، اتاق ها
 3. دیواره های ساختمان
 4. لابی و سالن ورودی ساختمان های لوکس
 5. هتل ها، فروشگاه ها و مراکز تجاری لوکس
 6. پیشخوان و کانتر مراکز عمومی
 7. کابینت و فضای داخل آشپزخانه
 8. سرویس های بهداشتی لوکس
 9. حمام های مستر
 10. ساخت روشویی و احجام هنری سنگی
 11. فضای خارجی و پارکینگ
 12. محوطه سازی و فضا سازی
 13. پله و زیر پله
 14. پاگرد و دیواره پله

البته علاوه بر استفاده از این سنگ در فضای داخلی، می‌توان از آن در ساخت نمای ساختمان نیز استفاده کرد. سنگ چینی ازنا دارای رنگی روشن و جنسی مقاوم است. بنابراین می‌تواند در فصل‌های گرم سال ساختمان را تا حد زیادی خنک نگهدارد. اما اگر سنگ اسلب ازنا برای نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد به دلیل چسبندگی کم سنگ چینی ازنا به ملات باید از گیره‌های نگهدارنده سنگ برای نگهداشتن آن در ارتفاع و استفاده در نما کمک گرفت.


معدن سنگ چینی ازنا

معدن سنگ چینی ازنا
معدن سنگ چینی ازنا در شهر ازنا از توابع استان لرستان در نزدیکی شهرستان درود قرار دارد. این معدن تقریبا 24 کیلومتر با شهرستان درود فاصله دارد.نحوه استخراج سنگ چینی ازنا به صورت خام یا کوپ انجام شده و پس از انتقال به کارخانه‌های مخصوص فرآوری سنگ چینی، آن را به صورت سنگ اسلب یا تایل در می‌آورند. در حین فرآیند فرآوری سنگ، سطح آن را صیقلی کرده و با اپوکسی یا رزین می‌پوشانند. با این روش عمر سنگ را بیشتر کرده و احتمال نفوذ آب، خراش خوردگی و خراب شدن سنگ را نیز کمتر می‌کنند. سنگ‌ چینی ازنا به صورت کوپ نیز صادر می‌شود. اما برای استفاده‌های داخلی بعد از فرآوری به اندازه‌های دلخواه مشتری درآمده و به فروش می‌سند.

قیمت سنگ چینی

 قیمت سنگ چینی بطور کل به عوامل مختلفی بستگی دارد که تاثیر همین عوامل بر روی قیمت سنگ چینی دلیل استفاده از آن در قسمتهای مختلف ساختمان میباشد. معماران و طراحان داخلی در هنگام انتخاب مصالح ساختمانی عوامل مختلفی را مورد ارزیابی قرار میدهند تا بتوانند با توجه به طرح و پروژه در دست بهترین نوع مصالح را با قیمت مناسب انتخاب کنند، سنگ چینی همواره از مصالحی است که مورد توجه معماران و کارفرمایان در پروژه های ساختمانی میباشد، در انتخاب سنگ چینی ازنا  عواملی بسیاری مانند سورت سنگ چینی ازنا ، قیمت سنگ چینی، ابعاد سنگ چینی و ... مورد بررسی قرار میگیرد.از آنجایی که انواع سنگهای چینی هم مانند سایر سنگها دارای سورتهای ضعیف تا ممتاز میباشند بنابراین قیمت سنگ چینی با توجه به سورت سنگ چینی میتواند متفاوت باشد. از عوامل و ویژگیهای ظاهری  که بر روی قیمت سنگ چینی ازنا میتواند تاثیرگذار باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ضخامت سنگ چینی ازنا 
 • رنگ سنگ چینی ازنا
 • سورت سنگ چینی ازنا
 • ابعاد سنگ چینی ازنا 
هرچه یک سنگ چینی خالص تر باشد، رنگ روشن تری داشته باشد، در ابعاد بزگتری باشد بالطبع قیمت سنگ چینی هم بیشتر خواهد بود. اما هرچه خلوص سنگ چینی کمتر باشد، رنگ تیره تری داشته باشد و در بعاد گوچکتری برش داده شود قیمت سنگ چینی پایین تر خواهد بود. علاوه بر ویژگیهای ظاهری که عنوان شد، ویژگیهای فیزیکی سنگ نیز بر روی قیمت سنگ چینی تاثیر گذارند مانند : میزان تخلل کم سنگ چینی ازنا که موجب مقاومت فشاری و سایشی سنگ چینی میشود، هرچه تخلخل سنگ چینی کمتر باشد قیمت سنگ چینی افزایش میابد و هرچه تخلخل سنگ چینی افزایش یابد قیمت سنگ چینی کاهش میابد. بطور کل اگر به دنبال خرید سنگ چینی با قیمت مناسب هستید گزینه های مختلفی پیش رویتان هست، سنگ چینی ازنا و سنگ چینی الیگودرز دو سنگ زیبا از انواع سنگهای چینی هستند که دارای قیمت مناسب و زیبایی قابل توجهی هستند که میتوانید در پروژه های خود این دو گزینه را مد نظر قرار دهید.
برای اطلاع از قیمت سنگ چینی ازنا و قیمت سنگ چینی الیگودرز میتوانید با راداستون تماس حاصل بفرمایید تا از مشاوره‌ی مشاورین گروه راداستون بهره مند گردید.

مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone