سنگ مرمریت آباده
 1. 1. سنگ مرمریت آباده
 2. 2. انواع سنگ مرمریت آباده
 3. 3. ویژگیهای فیزیکی مرمریت آباده
 4. 4. موارد استفاده مرمریت آباده
 5. 5. درجه بندی مرمریت آباده


سنگ مرمریت آباده

سنگ زاییده‌ی زمین است و طی تمدن بشری همیشه یکی از اصلی‌ترین مصالح ساخت‌و‌ساز به شمار می‌رفته است. سنگ برای شکل‌گیری‌اش به هیچ مواد یا منابع دیگری نیاز ندارد. تنوع بی‌شمار در بافت، رنگ، طرح و شکل علاوه بر ویژگی‌های فنی متفاوت، سنگ را برای استفاده در طیفی وسیعی از پروژه‌های معماری مناسب ساخته است. این تنوع حاصل میلیون‌ها سال تغییرات زمین‌شناسی و ترکیبات معدنی است. سنگ طبیعی واجد هیچ ماده‌ی شیمیایی یا آلاینده نیست، بنابراین می‌توانید مطمئن باشید بنایی که می‌سازید کاملاً سالم است، یعنی از مهم‌ترین اهداف معماری پایدار.
از سوی دیگر سنگ تقریباً در همه جا هست، این یعنی ماده‌ای محلی و در دسترس است. و بدیهی است که استفاده از آن هزینه‌ها و آلودگی‌های زیست‌محیطی حمل‌ونقل – از جمله گازهای گلخانه‌ای- را کاهش می‌دهد. برای آن‌ دسته از مصرف‌کنندگانی که به محیط زیست سالم علاقمندند، می‌توان این خبر خوش را داد که برای مثال در آمریکا یا کانادا در فاصله‌ی ۸۰۰ کیلومتری هر ساختمان یک معدن استخراج سنگ وجود دارد.
مرمریت آباده

مرمریت آباده یکی از انواع سنگ های طبیعی میباشد که در دسته مرمریت ها قرار گرفته است. مرمریت‌ها سنگ‌های زیبا و باشکوهی که سالیان زیادی است از آن در ساختمان‌های خاص استفاده می‌شود. از نظر ساختار و ویژگی و تفاوتهایی که با دیگر سنگها دارد آن را منحصر به فرد می‌کند. سنگ مرمریت آباده در میان سنگ‌های خانواده مرمریت جزء خوش نقش‌ و نگارترین‌هایی است که در هر سازه‌ای که به کار رود آن را مانند نگینی درخشان می‌کند. سنگ‌های طبیعی بخشی از نام خود را از معدنی که از آنجا استخراج می‌شوند می‌گیرند. معدن سنگ مرمریت آباده در استان فارس و شهری نزدیکی شیراز به نام آباده یا تپه‌های رباط شاه عباسی قرار دارد. به همین دلیل به سنگ مرمریتی که از این معدن استخراج می‌شود؛ سنگ مرمریت آباده می‌گویند.
سنگی که به مرمریت آباده شهرت دارد فقط در رنگ های کرم و کرم صورتی موجود است. در رنگ کرم رنگ آن هم محبوب‌تر است و هم این که از نظر قیمت نیز گران‌تر است.


انواع سنگ مرمریت آباده

انواع سنگ مرمریت آباده

 • مرمریت آباده گل پنبه‌ای: یکی از زیبا‌ترین مرمریت‌های آباده موجود در بازار مرمریت گل پنبه‌ای است. این سنگ دارای رنگ زمینه‌ای صورتی با خال‌ یا گل‌های سفید است.
 • مرمریت آباده کرم صورتی: مرمریت کرم صورتی معروف‌ترین مرمریت آباده است. زمینه این سنگ از ترکیب رنگی کرم و صورتی تشکیل شده و هاله‌ای از رنگ زرد به صورت خیلی کم‌رنگ در آن دیده می‌شود.
 • مرمریت آباده رضایی: این مرمریت مخصوص کسانی است که به رنگ‌های تیره علاقه‌دارند. مرمریت رضایی دارای رنگی زیتوی است که هاله‌ای از رنگ قهوه‌ای نیز درون آن دیده می‌شود.
 • مرمریت امواج آباده: سنگ‌های ساده شاید مورد پسند همه نباشند. مرمریت امواج برای کسانی که به سنگ‌های مواج علاقه‌ دارند میتواند سنگی جذاب باشد. مرمریت مواج آباده با رنگ کرم و بژی که دارد در عین روشن بودن رنگ، خطوط قهوه‌ای هم درونش دارد که چشم نوازی سنگ را چندین برابر می‌کند.
 • مرمریت آباده ایرجی : این مرمریت دارای زمینه رنگ کرم روشن و کرم بژ بوده و بر روی سطح آن دانه های سفید رنگ به صورت نامنظم قرار گرفته است.

ویژگیهای سنگ مرمریت آباده

ویژگی‌های فیزیکی مرمریت آباده

 • تخلخل: این سنگ ها تخلخل و چسبندگی خوبی در مقایسه با سایر مرمریت ها دارند
 • جذب آب: جذب اب این سنگ ها بالاست پس تا حد ممکن بهتر است در مکان های مرطوب استفاده نشود
 • مقاومت سایشی: این سنگ‌ها در برابر سایش بسیار ضعیف هستند.( حتی الامکان در مکان پر تردد استفاده نشود)
 • وزن مخصوص‌: وزن مخصوص سنگ نسبتا زیاد است
 • مقاومت فشاری: در این شاخصه ( ضربه و فشار) ضعیف هستند و مقاومت فشاری بالایی ندارند.

موارد استفاده مرمریت آباده

فارغ از این که ساختمانی که قرار است در آن سنگ مرمریت آباده را به کار ببرید چه کاربری دارد؛ می‌توان آن را در جای جای داخل و خارج ساختمان به کار برد. سنگ مرمریت آباده رنگ‌‌بندی‌های جالبی دارد. از کرم گرفته تا رنگ صورتی که می‌توان در خانه با هر دکوراسیونی ست کرد.
اما بیشترین کاربرد سنگ مرمریت مربوط به استفاده در سرویس‌های بهداشتی، کانتر آشپزخانه، راه پله‌ها، استفاده به عنوان روی کنسول، دیوار پشت تلویزیون، دیوار اتاق خواب، نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان است. اما در استفاده از این سنگ به عنوان نمای خارجی باید احتیاط را به خرج دهید. این سنگ ممکن است در برابر تغییرات آب و هوایی یا باران‌های اسیدی از خود واکنش نشان داده و دچار خوردگی شود.
نکته دیگری که در مورد سنگ مرمریت آباده و دیگر مرمریت‌ها باید به آن توجه شود عدم چسبندگی زیاد این نوع سنگ است. پس بهتر است از آن در ارتفاع استفاده نشود


کاربرد سنگ مرمریت آباده

درجه‌بندی مرمریت آباده

چه سنگ‌های مرمریت آباده و چه دیگر سنگ‌های طبیعی را از نظر کیفیت درجه‌بندی می‌کنند. بدون شک هرچه درجه یک سنگ بالاتر باشد؛ از نظر قیمت نیز گران‌تر خواهد بود.
در خصوص سنگ مرمریت آباده، این سنگ دارای درجه بندی سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو می‌باشد. که درجه سوپر نسبت به بقیه درجات گران‌تر میباشد.
اما سنگ مرمریت درجه سه ارزان است به همین دلیل از آن در ساخت کف سوله‌های انواع کارخانه‌ها و اماکن تجاری و مکان‌هایی که هزینه زیادی برای پروژه نمی‌شود؛ استفاده می‌کنند.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone