صادرات سنگ های تزئینی ایران

با مروری بر وضعیت تجارت جهانی و منابع ارزی برای اهداف توسعه صادرات هر کشور، بهبود سطح زندگی، اشتغال و ارتقاء سطح کیفیت، لزوم حضور در بازارهای صادراتی را برای تمام کشورها حیاتی نموده است.

تنگ تر شدن رقابت های جهانی، اتکا به مزیت های نسبی هر کشور را امری اجتناب ناپذیر کرده و سبد کالاهای صادراتی هر چه بزرگتر و متنوع باشد، محصولات صادراتی آسیب پذیری کمتری خواهند داشت.

با توجه به جایگاه ویژه ذخایر معدنی سنگ ایران در جهان، میزان ذخایر شناخته شده در حدود ۷/۳ میلیارد تن است که ۳/۳ میلیارد تن آن بعنوان ذخیره قطعی و بقیه به عنوان ذخیره احتمالی تلقی میگردد. هم چنین ایران بخاطر تنوع در رنگ و گوناگونی در سنگ در رده پنج کشور برتر تولید کننده سنگ خام قرار دارد اما متاسفانه همین کشور با این رتبه در تولید سنگ خام در سنگ های فرآوری شده ضعیف عمل می نماید و این امر موجب گردیده تا از بازارهای رقابت جهانی بدور بماند.


یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در بازدهی اقتصادی سنگ های تزئینی، روش و تکنولوژی استخراج است که با اقداماتی که در سال های اخیر صورت گرفت و با بکار گیری نیروهای متخصص و ماشین آلات مدرن این مشکلات تا حد قابل قبولی بر طرف شده است، اما در بخش فرآوری مشکلات همچنان باقی است. در بخش فرآوری نیز باید روش های سنتی را کنار گذاشت و از تکنیک های روز بهره گرفت، با هر چه به روز تر شدن دستگاه ها و ماشین آلات و بهره گیری از روش های مدرن سنگ های تولیدی مرغوب ترمی شود و کیفیت سنگ های تولیدی به استانداردهای بازار جهانی نزدیکتر می شوند.

رشد روز افزون مصرف و نیاز کشور به پشتوانه های ارزی غیرنفتی، ایجاب می کند که بر میزان استخراج سنگ های ساختمانی افزوده شود و البته این استخراج باید به گونه ای صورت پذیرد که کمترین لطمه و خسارت به سنگ وارد آمده و تولید با حداقل هزینه و بیشترین بازده همراه باشد.

صادرات غیر نفتی از جهت تشویق تولید و بهبود کیفیت کالا، حضور در بازارهای جهانی بدون احتساب در آمدهای نفتی، رفع دوگانگی های اقتصادی، تشویق سرمایه گذاری و نیز گسترش صادرات، تصمیم مثبت و موثری است.

درباره مشکلات تولید و صادرات سنگ های تزئینی به مواردی اشاره شد و آنچه بیشتر باید در این مورد مورد توجه قرار گیرد، توجه خاص به کیفیت سنگ است که عدم توجه به آن باعث لطمه زدن به سنگ های ساختمانی ایران و کاهش قیمت آن در بازار جهانی می گردد.

در راستای تحقق افزایش صادرات این بخش اتخاذ سیاست مناسب ارزی و گمرکی و حمایت وزارت محترم صنایع و معادن از تولید کنندگان در خرید تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز با تکنولوژی مدرن جهت تولید با کیفیت بالا، ایجاد تشکل های صادراتی منسجم و فعال جهت هماهنگی و جذب بازارهای جهانی و دستیابی به رونق اقتصادی بیشتر مورد نیاز است، که با تقویت و تشکیل اینگونه تشکل های تولیدی و صادراتی با مشارکت بهره برداران، تولید کنندگان و بازرگانان بزرگ و حمایت وزارت صنایع و معادن می توانیم بستر مناسبی برای صادرات فراهم کنیم.

هر بخش می بایست در حوزه مسئولیت خود به منافع ملی در داد و ستد با کشورهای دیگر و مناسبات اقتصادی بیاندیشد تا انشاء الله با تجمع نیروهای پراکنده ای که در بخش های مختلف داریم، بتوانیم نقش مهم تر و بزرگتری را در شکوفایی اقتصادی کشور داشته باشیم.

امید است در سال جاری صادرات این بخش از محصولات کشور رقم خوبی را به خود اختصاص دهد.

نویسنده: پوریا نبی پور

Source: www.tickstone.com