سنگ دهبید شایان و کاربردهای آن

سنگ دهبید بدلیل ویژگی های ظاهری و مشخصات فنی منحصر به فرد خود، یکی از بهترین و پر کاربردترین سنگ های ایران در صنعت ساختمان است. یکی از اصلی ترین معادن سنگ مرمریت کرم در شهر دهبید استان فارس در فاصله 200 کیلومتری از شیراز است. این منطقه دارای بالاترین تجمع معادن مرغوب سنگ مرمریت کرم می باشد.
جنس این نوع سنگ ساختمانی از نوع بسیار مرغوبی است که نمونه های مختلف و زیادی از آن در ساختمان های اداری و مسکونی در کل کشور استفاده شده است.
این سنگ بدلیل خصوصیات ظاهری و مشخصات فنی منحصر بفرد خود مورد توجه پیمانکاران و کارفرمایانی است که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند و با توجه به تنوع و تفاوت هایی که در طرح و مشخصات دارد، قیمت و کاربری آن متفاوت است.

از بین کشورهای وارد کننده سنگ دهبید از ایران، چین با بالاترین نرخ قرار دارد؛ سنگ های دهبید در سایز های مختلف اسلب بندی شده و بصورت خام (کوپ، بلوک) و فرآوری شده به چین و سایر کشورها صادر می شود.
 

سنگ دهبید

تولید و فرآوری سنگ دهبید

بطور معمول مراحل فرآوری سنگ دهبید نسبت به دیگر سنگ های ساختمانی یک مرحله اضافی دارد که منجر به کیفیت و محبوبیت بیشتر آن شده است.
ناگفته نماند که بین سنگ های مرمریت، سنگ دهبید شایان درجه ی سختی بالایی دارد که این مزیت باعث جلاپذیری بالای این سنگ می شود.
در کارخانه‌های سنگبری، قطعه سنگ مورد نظر به چندین سنگ اسلب بزرگ تبدیل می شود و عملیات ساب بر روی آنها صورت می‌گیرد.از این مرحله به بعد می‌توان آنها را در اندازه‌های سفارش داده شده توسط مشتریان برش داد. این سنگ اغلب بصورت اسلب و قواره های بزرگ مانند 80*80، 100*100 و 120*120 فرآوری می گردد.

در فرآیند تولید و فرآوری این سنگ جهت بالا بردن استحکام، مقاومت و کیفیت از پرکننده های قوی مانند اپوکسی، توری و ساینده های مرغوب استفاده می شود تا عملاً سنگ نسبت به رطوبت نفوذ ناپذیر باشد و این نقطه تمایز سنگ دهبید با دیگر سنگ ها به حساب می آید.

مشخصات فنی سنگ دهبید

سنگ دهبید بدلیل کیفیت و مشخصات فنی منحصر بفرد خود در زمره بهترین انتخاب ها در سنگ های ساختمانی بشمار می رود.
 • سنگ دهبید با توجه به مواد رزینی که در مرحله فرآوری به آن اضافه می شود نسبت به جذب رطوبت مقاوم است؛ سنگ دهبید تنها 0.15 درصد آب جذب می‌کند
 • وزن مخصوص این سنگ‌ها پایین‌تر از سایر سنگ‌های معمولی است و در حدود 2700 کیلوگرم بر متر مکعب برآورد می شود.
 • میزان تخلخل سنگ‌های دهبید بسیار پایین بوده و حدود 0.4 درصد است.انواع سنگ دهبید

در مورد تفاوت انواع سنگ های دهبید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت اول از نظر معدن استخراج سنگ می باشد بدین صورت که سنگ دهبید اصلی، سنگ دهبید شایان، سنگ دهبید آرین، سنگ دهبید انگورک، سنگ دهبید حسن آباد، سنگ دهبید زارعی و سنگ دهبید پرشین وایت نمونه‌های مختلف این سنگ در بازار هستند که در معادن متفاوتی یافت می شوند.

تفاوت دوم از لحاظ رنگ و شکل ظاهری است که این سنگ‌ها را به دو مدل تیره و روشن تقسیم می‌کند در بین طیف رنگی موجود پنج رنگ آنها نسبت به بقیه معروف‌تر هستند. رنگ‌های کرم روشن، کرم بژ، کرم کره‌ای، کرم گلدار و کرم معمولی نمونه‌های روشن این سنگ‌ها به شمار می‌رود. در نمونه‌های تیره این سنگ‌ها، رگه‌های روشنی دیده می شود که به زیبایی آنها کمک می‌کند.

در چه مکان هایی از سنگ دهبید استفاده می شود؟

 • سنگ آسانسور

  در این مورد می توان از سنگهای اسلب با سورت تیره و سورت روشن استفاده کرد و بیشتر به طراحی اطراف آن بستگی دارد.

 • سنگ نمای داخلی و خارجی ساختمان

  معمولاً برای نمای خارجی از سنگ‌های اسلب با رنگ‌های روشن و احتمالاً کرمی استفاده می شود و چندان رنگ‌های تیره کاربرد ندارد.

 • سنگ پله دهبید

  در این مدل بیشتر از سنگ‌هایی با اندازه‌های کوچک تا متوسط استفاده می شود و عمدتاً رنگ‌های تیره به خاطر مسائل نظافت انتخاب می شوند.

 • سنگ کابینتی

  این سنگ‌ها برای حدفاصل کابینت‌های زمینی و کابینت‌های دیواری به کار گرفته می شوند و انتخاب رنگ آنها به رنگ کابینت بستگی دارد.

 • سنگ سرویس‌های بهداشتی

  استفاده از سنگ دهبید در سرویس بهداشتی چندان مرسوم نیست، اما می توان از اندازه‌های کوچکتر آن در این حوزه استفاده کرد. برای این منظور بیشتر از سنگ‌هایی با سورت روشن استفاده می شود.

 • سنگ کف

  از این سنگ‌ها می توان در کف بخش‌های مختلف ساختمان به طور ویژه اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی استفاده کرد و معمولاً رنگ‌های روشن و کرم بژ آنها طرفداران بیشتری دارند.
   

سنگ مرمریت دهبید شایان در زمره مرمریت های کرم دارای بیشترین استقبال و مقبولیت است و در حال حاضر رتبه اول میزان تولید در بین معادن مشابه را دارد. معدن مرمریت دهبید شایان با نوزده پله و تولید سالیانه حدود 200 هزار تن، می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای تامین سنگ پروژه های بزرگ باشد.

معدن مرمریت دهبید شایان به عنوان بزرگترین معدن مرمریت استان فارس پشتوانه اصلی شرکت راد استون است.


سنگ دهبید

کاربرد سنگ مرمریت دهبید شایان

سنگ مرمریت دهبید شایان یکی از سنگ هایی است که می تواند روح تازه ای به کالبد بی جان یک ساختمان ببخشد و آن را به یک فضای شیک و مدرن امروزی تبدیل کند. این سنگ طبیعی، کاربردهای متفاوتی هم در صنعت ساختمان دارد.
ذکر این نکته قابل توجه است که این سنگ بیشتر در ساختمان های لوکس و گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد و در پروژه هایی که ارزان قیمت هستند خیلی مقرون به صرفه نیست.
در زیر به چند نمونه از آن اشاره می کنیم:
 

 • سنگ مرمریت دهبید شایان در سنگ پله و یا کف سازی سالن های مجلل و باشکوه استفاده می شود که بیشتر از رنگ های کرم و مشکی به کار می برند.
 • اگر مایل به این هستید که نور و روشنایی بیشتری در محیط منزل منعکس شود حتماً از رنگ کرم سنگ مرمریت دهبید شایان استفاده کنید.
 • از این سنگ در لابی هتل ها برای زیبا جلوه دادن هتل هم استفاده می شود.
 • کف ساختمان ها یکی از پر کاربردترین مکان هایی است که از سنگ مرمریت دهبید استفاده می شود.
 • برای اینکه واحدهای شیک تجاری،اداری یا مسکونی را به مشتریان خود تحویل دهید می توانید سنگ مرمریت دهبید به کار ببرید.
 • فضای داخلی ساختمان ها مکانی دنج برای کاربرد این سنگ ها است.
 • نوع کاربرد دیگر این سنگ ها در سنگ فرش کردن کف راهرو، پذیرایی و همچنین اتاق ها است.
 • دیواره های داخلی ساختمان
 • سنگ مرمریت دهبید شایان در هتل ها، فروشگاه ها و همچنین مراکز لوکس تجاری به کار می رود.
 • استفاده در راه پله ها و زیر پله
 • پاگردها و دیواره های پله
 • لابی ورودی ساختمان ها
 • حاشیه ها و قاب آسانسورها
 • فضای آشپزخانه و کابینت ها
 • حمام های لوکس و مسترها
 • سرویس های بهداشتی لوکس و مدرن
 • پیشخوان ها و کانتر مراکز عمومی

شایان ذکر است که هرچند در دیدگاه عامیانه، مردم بر این باورند که سنگ دهبید شایان تنها در فضای داخلی استفاده می شود اما آزمایش یخبندان به عمل آمده از سنگ دهبید شایان نشان می دهد که این سنگ به علت مقاومت بالا در برابر سرمای شدید قابلیت استفاده در فضای بیرونی را نیز دارا می باشد

با توجه به تمام مواردی که در مورد کاربرد سنگ مرمریت دهبید شایان بیان شد این سنگ به طور کلی در فضای داخلی ساختمان ها کاربرد زیادی دارد.
در طراحی داخلی از ترکیب این سنگ با سنگ دهبید مشکی هم استفاده می شود که باعث جلوه دادن و زیباتر شدن ساختمان و همچنین نمایش زیباتر سنگ می شود.
تعیین قیمت سنگ دهبید

1- درجه سنگ

سنگ دهبید پس از برش و ساب به چندین سورت تقسیم می شوند و سورت های کم رگه، روشن و پاکتر قیمت بالاتری دارند. سنگ بعضی از معادن طرح و رنگ خاصتری دارد که به همین نسبت قیمت بیشتری را به خود اختصاص می دهد.

2- ابعاد سنگ

هزینه تولید سنگ با ابعاد بزرگ (اسلب) به مراتب بیشتر از ابعاد کوچک است بنابراین قیمت این سنگ با ابعاد بزرگ و اسلب بیشتر خواهد بود.

3- کیفیت فراوری سنگ

مواد بکار رفته در فرآیند تولید سنگ مانند اپوکسی، یو وی، توری پشت سنگ، کیفیت ساب، دقت برش، گونیا بودن، ضخامت سنگ و یکدست بودن سنگ همه این عوامل بر روی قیمت سنگ تاثیر خواهد داشت.


با توجه به محدودیت در استخراج سنگ مرمریت دهبید شایان و همچنین صادرات عمده آن به خارج از کشور و میزان تقاضای بالا برای این محصول تا حدودی منجر به کمیاب شدن آن شده است.
به کار بردن این سنگ در کنار سنگ های تیره تر باعث به وجود آمدن یک ترکیب زیبا و چشم نواز می شود تا یک جلوه و شکوه فوق العاده ای را به فضای داخلی و خارجی ساختمان ببخشد.
 

این نکته شایان ذکر است که با توجه به افزایش قیمت کوپ خام و همچنین هزینه های تولید، به طبع فرآوری این محصول به صورت اسلب خیلی مقرون به صرفه تر خواهد بود چرا که فراوری آن ضایعات خیلی کمتری خواهد داشت.
استفاده از دستگاه های پیشرفته اپوکسی، UV و ساب روی این محصول و همچنین دقت در عملیات فرآوری و ساب که منجر به صیقل دادن و براق کردن سطح سنگ شایان می شود منجر به زیبایی هر چه بیشتر این سنگ شده است.

راداستون– تولید کننده سنگ دهبید شایان

 


مشاوره رایگان

راد استون | مرمریت کرم دهبید شایان

8 – 02156544852
[email protected]

Contact_raadstone