موسسه ی استاندارد بین المللی ASTM

ASTM

ASTM International که تا سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۰)‍‍‍‍‍‍‍ تحت عنوان ASTM[1] شناخته می شد، یک موسسه ی استاندارد بین المللی است که داوطلبانه استانداردهای فنی مربوط به محدوده وسیعی از مواد، محصولات، سیستم ها و خدمات را منتشر می کند. دفتر مرکزی آن در پنسیلوانیا، شمال غربی فیلادلفیا واقع شده است. ASTM در سال ۱۸۹۸ تاسیس شد و بنابراین قدیمی تر از سایر موسسه های استاندارد نظیر BSI[2] (1901), DIN (1917), ANSI[3] (1918), AFNOR[4](1926) می باشد.

گروهی از دانشمندان و مهندسان تحت رهبری چارلز بنجامین دودلی[۵] در سال ۱۸۹۸ موسسه ی ASTM را پایه گذاری کردند تا مشکل خرابی ریل ها را که صنعت رو به رشد راه آهن را تحت تاثیر قرار داده بود حل کنند. این گروه در نهایت یک استاندارد برای فولاد به کار رفته در ساخت خطوط راه آهن پیشنهاد کردند. در سال ۲۰۰۱، ASTM نام خود را به ASTM International تغییر داد. کیفیت استانداردها در حدی است که در سطح جهان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

استانداردهای منتشر شده دارای ۶ قسمت زیر می باشند:

عضویت در این موسسه برای کلیه علاقه مندان آزاد می باشد. استانداردها در کمیته ها تنظیم می شوند و در صورت نیاز و درخواست اعضا کمیته های جدید تشکیل می شوند. عضویت در بیشتر کمیته ها اختیاری می باشد و با درخواست متقاضی صورت می گیرد. اعضا به دسته های کاربران، تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و علاقه مندان کلی تقسیم بندی می شوند، که مورد آخر شامل افراد آکادمیک و مشاوران می باشد. کاربران خود شامل کاربران صنعتی و مصرف کنندگان می باشد، که کاربران صنعتی ممکن است در کمیته های فنی دیگر به عنوان تولید کننده نیز حضور داشته باشند. تا سال ۲۰۱۴، ASTM بیش از ۳۰۰۰۰ عضو از ۱۵۰ کشور مختلف دنیا داشته است.

  • مشخصات استاندارد
  • روش انجام تست استاندارد:‌ روش انجام تست و دقت جواب را توضیح می دهد.
  • روش انجام استاندارد: مجموعه عملیاتی است که بر خلاف مورد بالایی به نتیجه منجر نمی شود.
  • راهنمایی استاندارد
  • تقسیم بندی استاندارد
  • واژگان استاندارد

source:
1- American Society for Testing and Materials
2- British Standards Institution
3- German Institute for Standardization
4- Association Française de Normalisation
5- Charles Benjamin Dudley
6- www.youstone.com